Indywidualne Mistrzostwa Piły w pływaniu Gimnazjalistów

W ostatnią sobotę marca na pilskim „Wodniku” odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Piły w pływaniu dla młodzieży szkół gimnazjalnych.
Cykliczna impreza wpisała się już na stałe do kalendarza wydarzeń sportowych naszego miasta, a za sprawne przeprowadzenie rywalizacji młodych następców Otylii Jędrzejczak czy też Artura Wojdata – odpowiadał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pile, w osobach instruktorów ze Szkółki Pływackiej oraz pana Rafała Słomki.
Do zawodów zgłosili się przedstawiciele prawie wszystkich szkół (zabrakło tylko uczniów z Gimnazjum nr 4) – bo poza tytułami indywidualnymi prowadzona była również klasyfikacja zespołowa, gdzie każdy startujący zawodnik i każdy zdobyty punkt mógł mieć znaczenie.
Program pływackich zmagań przewidywał wyścigi we wszystkich stylach, na dystansach od 25 do 100 metrów, przy czym „setki” były przeznaczone dla występujących „gościnnie” zawodników ze szkół ponadgimnazjalnych.
Poziom zawodów można uznać za wysoki i jest to w Pile już pewien standard – do rywalizacji przystępuje młodzież dobrze przygotowana, w większości pływacko wyedukowana przez instruktorów ze Szkółki MOSiR – u, mająca za sobą zwykle kilka sezonów nauki i doskonalenia pływania.
Większość z nich startowała w październiku 2011 w Drużynowych Mistrzostwach Gimnazjów w pływaniu – organizowanych w ramach współzawodnictwa Nadnoteckiego SZS w Pile – a najlepsi stanowili ostatnio o sile reprezentacji naszego powiatu na zawodach LZS w Chodzieży.
Trzeba się tylko cieszyć, że w Pile udało się stworzyć podwaliny wzorcowego systemu szkolenia, gdzie fundamentem jest szkolenie najmłodszych dzieci w Szkółce Pływackiej (już od pięciolatków), poprzez system zawodów szkolnych, klubowych oraz imprez o charakterze otwartym (np.: znany już dobrze „Family Cup”), poprzez regularny trening w sekcji pływania MKP „Szuwarek” Piła lub też szkolenia w ramach WOPR.
Oczywiście nie jest aż tak świetnie, żeby nie mogło być lepiej – można się zastanawiać nad sposobem finansowania zajęć dla najmłodszych w Szkółce MOSiR (obecnie trud ten spoczywa w całości na rodzicach), czy też nad powołaniem klas sportowych o profilu pływania – podkreślić trzeba jednak, że dzieci w Pile mają dostęp do profesjonalnej nauki
i doskonalenia pływania, a także mogą się realizować poprzez rywalizację sportową.
W tej ostatniej w sobotę mieliśmy wiele dobrych wyników, dużo emocji, ale też moc zabawy i wesołej – z przymrużeniem oka – rywalizacji między szkołami, pozbawionej „ciemnej strony” znanej chociażby z boisk piłkarskich.
Ostatni dzień marca na „Wodniku” przyniósł nagłe pogorszenie aury – natomiast wewnątrz gościnnego obiektu było jak zwykle gorąco, a obrazki też mieliśmy rodem ze środka lata. Uczestnicy i organizatorzy spodziewali się gościa – dyrektora MOSiR, pana Dariusza Kubickiego, który na co dzień wspiera działania organizacyjne w pilskim pływaniu.
Niestety nie mógł pojawić się w swojej placówce – ale jak to mówi przysłowie – „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”; ku zaskoczeniu prowadzących kolejną edycję Mistrzostw Piły, arenę zmagań pływaków postanowił odwiedzić sam prezydent miasta, pan Piotr Głowski.
Z zainteresowaniem przyglądał się rywalizacji, a także udekorował medalami i dyplomami uczestników sobotnich zmagań.
A poniżej pełna lista Mistrzów Piły na rok 2012 w pływaniu, w poszczególnych stylach i kategoriach wiekowych: styl motylkowy – Olga Kreczmer i Michał Dobrowolski (rocznik 1998) z ZS nr 2; Karolina Świderska i Mateusz Strzelecki (rocznik 1996-97) z ZS nr 1; styl grzbietowy – Wiktoria Jaskółka (Salezjanie) i Mikołaj Krutel (ZS nr 2) w roczniku 1998, Jagoda Jeż (ZS nr 2) i Kacper Ornat (Salezjanie) w roczniku 1997, Aleksandra Dobersztyn (Salezjanie) i Maciej Gugała (ZS nr 1) w roczniku 1996; styl klasyczny – Wiktoria Jaskółka (Salezjanie) i Michał Dobrowolski (ZS nr 2) w klasach pierwszych, Katarzyna Nowak (ZS nr 2) i Jakub Więch (ZS nr 3) w klasach drugich, Aleksandra Dobersztyn (Salezjanie) i Mateusz Strzelecki (ZS nr 1) w klasach trzecich; styl dowolny – Olga Kreczmer i Mikołaj Krutel (ZS nr 2) w roczniku 1998, Jagoda Jeż (ZS nr 2) i Kacper Ornat (Salezjanie) w roczniku 1997, Paulina Czapiewska (Salezjanie) i Maciej Gugała (ZS nr 1) w roczniku 1996. W wyścigach „gościnnych” na 100 m stylem klasycznym zwyciężyli – Aleksandra Cioch i Jarosław Ryduchowski, natomiast na 100 m stylem dowolnym – Marta Rogacka i ponownie Jarosław Ryduchowski, który uzyskał bardzo dobry czas – 1:01,27.
W rywalizacji szkół wyrównany bój do końca toczyli reprezentanci Zespołu Szkół nr 2 i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego.
Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanęli ci pierwsi, natomiast zwycięską trójkę uzupełnili uczniowie ZS nr 1.
Zawody wyłoniły nowych mistrzów i najlepsze zespoły w Pile, dla wszystkich uczestników – gratulacje za dobre wyniki, a my zapraszamy na kolejne pływackie „eventy”.
Tak się złożyło, że w ostatni weekend marca kilkunastoosobowa reprezentacja MKP „Szuwarek” Piła startowała na poznańskich termach w „Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików 12 i 13 lat”, a my będziemy mogli obejrzeć ich na żywo w Pile, 21 kwietnia 2012, kiedy to ponownie na pilskim „Wodniku” odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Piły w pływaniu – tym razem szkół podstawowych.
Organizatorzy spodziewają się jeszcze większej frekwencji (11 szkół podstawowych wystartuje w sześciu kategoriach wiekowych – wobec 7 gimnazjów na trzech poziomach), na pewno emocji nie zabraknie, do rozdania ponad 40 kompletów medali w czterech konkurencjach dziewcząt i chłopców – zapraszamy tą drogą wszystkich, którzy jeszcze się wahają, a mają możliwość wykazania się nieprzeciętnymi umiejętnościami w wodzie.
Natomiast wszystkich zainteresowanych kształceniem się w zawodzie ratownika WOPR zapraszamy na „Wodnika” – tutaj otrzymacie wszystkie niezbędne informacje dotyczące kursu i już wkrótce ruszy cykl nowych szkoleń dla kandydatów w każdym wieku. Serdecznie zapraszamy!